Ürün Özellikleri

  • Bakım Zorluğu Kolay
  • Menşei Asya
  • Büyüme Hızı Hızlı
  • Boy 10-30 cm
  • Genişlik 15-25 cm
  • Işık Gereksinimi Orta
  • CO2 Gereksinimi Normal

Ürün Açıklaması

Yaprakları gövdeye daha yakın bir yapıyla Hygrophila corymbosa’nın çok daha kompakt bir türevidir. Çok sayıda yan sürgünler vererek bu kompakt yapıyı oluşturur. Bitkiler ilk geldiğinde yaprakları koyu kahverengimsi-yeşil renktedir. Ancak akvaryumdaki bir alışma sürecinden sonra, üstleri açık yeşil, altları gümüş beyazı bir renk alır. Kuvvetli ışıkta, yeni yapraklar kızılımsı kahverengi renktedir ve zamanla yaşlılar ölüp gider – özellikle ışık ta az geliyorsa. Ancak giden yaprakların yerine hemen yeni sürgünler verir.

Bitki boyu uzadığında dalı istediğiniz herhangi yaprak arasından keserek kestiğiniz parçayı tekrar akvaryumunuza dikebilirsiniz. Yeni parçayı akvaryuma dikmeden önce en alt nodunda bulunan yaprakları koparmak köklenmeyi hızlandıracaktır. Kesim esnasında altta kalan ana gövdede sağlıklı 3-4 yaprak bulunmasına dikkat etmelisiniz.

Bitki 5cm çaplı saksılar içinde özel elyafına tutunmuş olarak gelir. Saksı ise kendi özel poşedi içine konularak teslim edilir. Bitkinin içine yerleştirildiği poşedi boydan boya makas ile kestikten sonra saksıyı içinden almak bitki dal ve yapraklarına gelebilecek zararı ortadan kaldıracaktır. Poşedi sallayarak yada bitkiyi elinizle poşedin içinden çekerek bitkiyi çıkarmaya çalışmayınız. 

Saksı içinde irili ufaklı 6-8 civarı bitki yer alır. Elyafın temizlenerek bitkilerin ayrı ayrı dikilmesi alt kesimlerde oluşabilecek gölgelenmeye bağlı yaprak dökülmesini azaltacaktır. Elyafı su dolu bir kabın içinde ayıklamak bitkinin zarar görmesini engellerken, elyafın daha kolay çözülmesine yardımcı olacaktır.

- Adet bitki alımında 1 ADET / 1 DAL / 1 KÖK bitki gönderimi yapılır.

- Anaç bitkilerden budama yapılarak gönderildiğinden genellikle köksüz bitki gönderilir.

- Rizomlu ve soğan köklü bitkilerde (Anubias, Cryptocoryne, Echinodorus, Crinum v.b.)
1 KÖK / 1 RİZOM / 1 SOĞAN gönderilir. KÖK / RİZOM’lar en az 3-5 yaprak olacak şekilde gönderim sağlanır. SOĞAN’lar ise yapraksız olarak gönderilir. Yapraklı gönderim yapılması durumunda kargo ya da paketleme durumunda yaprakların hasar almasının bir önemi yoktur. Yeni yaprak verecektir. Önemli olan elinize ulaşan SOĞAN’ın sağlıklı olmasıdır.

- Boyları bitki türlerine bağlı olarak 3-20cm aralığında değişir.

- Canlı bitki olduğundan teslim aldığınız bitkinin boyutu ve formu görselden değişiklik gösterebilir.


Habitatı: Asya

Uzunluk: 10 - 30 cm

Genişlik: 15 - 25 cm

Işık İhtiyacı: Orta

Su Sertliği Toleransı: Çok yumuşak - Sert

Uygun Ph Değeri: 5.5 - 8.0

Gelişim Hızı: Yüksek

Bakım İhtiyacı: Kolay


Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Doğrulama Kodu